Architektura Ogrodów, projektowanie ogrodów, wyposażenia ogrodów

STYLE OGRODOWEStyle ogrodowe, ogrody bielsko-biała, ogrody śląskKażdy styl ogrodowy ma swoje charakterystyczne cechy. Dokonując wyboru stylu ogrodowego należy pamiętać aby jego kompozycja współgrała z domem i otoczeniem. Style różnią się miedzy sobą pochodzeniem, architekturą a nawet funkcjami. Można wyróżnić:

Styl nowoczesny – zaprojektowany jest dla ludzi zabieganych i zapracowanych. To harmonia połączenia małej architektury oraz eleganckich mebli z dobrze dobranymi gatunkami roślin, automatycznym nawadnianiem i oświetleniem.

Styl japoński – to ogród, który cechuje harmonia, prostota i elegancja. Przy projektowaniu należy trzymać się obowiązującej zasady „mniej, znaczy lepiej”. W ogrodach japońskich żaden element nie powinien zbytnio zwracać uwagi patrzącego. Inspiracją tego stylu jest natura, tak więc woda, kamień i malownicze kompozycje roślinne to wiodące elementy w ogrodzie japońskim.

Polecamy: ogrody bielsko - Januszówka Bielsko-Biała Styl angielski – ma charakter romantyczny. To przede wszystkim duża przestrzeń bez ogrodzeń z rozległymi rabatami kwiatowymi, kwitnącymi drzewami i wypielęgnowanym trawnikiem. Ogród pełen tajemniczych zakątków i stylowych dekoracji najczęściej nawiązujący do przeszłości poprzez budowanie np sztucznych ruin, świątyń.

Styl francuski – jest charakterystyczny dla posiadłości barokowych. Cechuje go prostota symetrii i teatralność, gdzie drzewa i krzewy są równo uformowane i przystrzyżone a często ukształtowane w przeróżne figury i kształty. Proste ścieżki i aleje porządkują sobie przestrzeń. Wprowadzane są także elementy dekoracyjne jak rzeźby i ozdobne ławki oraz tworzone szpalerowo labirynty i przeróżne elementy wodne – baseny czy stawy.

Styl śródziemnomorski – styl ten charakteryzuje nawierzchnia wyłożona płytami tarasowymi czy kostką brukową oraz elementy małej architektury takie jak rozety, obrzeża, murki i schody. Materiały stylizowane na naturalny kamień cieszą się ogromną popularnością, wprowadzają ciepłą atmosferę i śródziemnomorski nastrój. Dominują rośliny pnące i wonne zioła.

Styl wiejski – to swojski, swobodny klimat. Charakterystyczne dla tego stylu jest ogrodzenie, wykonane przeważnie z drewnianego płota lub surowego kamienia. Ogród wypełniony barwnymi, pachnącymi rabatami kwiatowymi. Styl ogrodu jest tak skonstruowany, że warzywa, zioła, kwitnące rośliny oraz drzewa i krzewy owocowe rosną obok siebie i wzajemnie się uzupełniają.


Należymy do: świat ogrodów © 2020