Architektura Ogrodów, projektowanie ogrodów, wyposażenia ogrodów

PIELĘGNACJA OGRODÓW

Pielęgnacja ogrodów Wypielęgnowany i właściwie zaprojektowany ogród jest, i będzie zawsze dumą właściciela. Najważniejsze, by to co stworzymy pozwoliło nam czuć się we własnym ogrodzie jak w domu. Jednakże należy pamiętać, że ten niepowtarzalny efekt może być utracony wtedy, gdy ogród nie zostanie odpowiednio zadbany i dopieszczony.
Podstawowymi i niezbędnymi zabiegami pielęgnacji i ochrony roślin w ogrodzie są m.in.:
  • ochrona przed chorobami i szkodnikami,
  • odchwaszczanie,
  • przycinanie drzew i krzewów,
  • nawożenie. Rośliny do wzrostu i rozwoju potrzebują nie tylko wody i słońca, ale także składników mineralnych, które dostarczają im specjalne nawozy,
  • nawadnianie uzależnione jest nie tylko od gatunku roślin, ale i pory roku, temperatury, nasłonecznienia oraz rodzaju podłoża. Szczególnie w lecie ogrody wymagają częstego podlewania, dlatego najwygodniejsze, oszczędzające czas są automatyczne systemy nawadniania,
  • zabezpieczenie roślin przed okresem zimowym.
Rośliny w ciągu całego roku zmieniają swój kształt: rosną, kwitną, owocują i wydają nasiona, aż przychodzi czas gdy w końcu tracą liście. Dlatego też pielęgnacja ogrodu trwa praktycznie przez cały rok. Najbardziej pracowitym okresem w ogrodzie jest jednak wiosna. Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w tym okresie mają największy wpływ na wygląd ogrodu. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych roślin, ważną rolę odgrywa również konserwacja obiektów wodnych oraz obiektów małej architektury. Czyszczenie i usuwanie ewentualnych usterek to ważne prace przygotowujące obiekty do sezonu.

Odpowiednia wiedza i doświadczenie w systematycznym pielęgnowaniu ogrodu gwarantują utrzymanie dobrego zdrowia i efektywnego wyglądu przez długie lata. Jednak pielęgnacja wymaga poświecenia czasu, którego z reguły brakuje, dlatego wielu właścicieli ogrodów decyduje się na usługi profesjonalnych firm oferujące wykonywanie specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych zgodnie ze sztuką ogrodniczą.

Należymy do: świat ogrodów © 2020